نحوه سیمکشی مهتابی:نصب ترانس مهتابی
سیمکشی مهتابی

نحوه سیمکشی مهتابی:نصب ترانس مهتابی

انواع مهتابی و ترانس

در این نوشته به آموزش نحوه نصب و سیمکشی مهتابی قدیمی (فلورسنت) ،نصب مهتابی اف پی ال و نصب مهتابی ال ای دی به صورت کامل می‌پردازیم.همچنین به موضوع نصب ترانس الکترونیکی و نصب مهتابی ال ای دی به مهتابی قدیمی می‌پدازیم.در ابتدای کار به سراغ نصب ترانس اف پی ال برروی چراغ های fpl و همچنین چراغ های فلورسنت می‌رویم.

فهرست مطالب

آموزش نصب ترانس مهتابی جدید

چنانجه قصد نصب ترانس مهتابی اف پی ال و یا هر نوع مهتابی که با بالاست الکترونیکی کار می‌کند را دارید،در ادامه این آموزش با ما همراه باشید.

خرید بهترین ترانس الکترونیکی

قبل از این که به سراغ نقشه نصب ترانس الکرونیکی برویم،شما می توانید از طریق زیر بهترین ترانس الکترونیکی 36*2 را خریداری نمایید.

نقشه نصب ترانس الکترونیکی

همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید هر لامپ مهتابی 4 پایه دارد و این مدل ترانس های جدید هم برای هر مهتابی 4 جای سیم دارند.مطابق عکس ابتدا دو سیم فاز و نول برق شهری را در زیر ترمینال های مشخص شده با حرف L (به معنای فاز) و N (به معنای نول) وصل نمایید.برای اتصال مهتابی اف پی ال به ترانس الکترونیکی از تصویر اول و جهت اتصال مهتابی فلورسنت قدیمی (40 وات) از تصویر دومی کمک بگیرید.دقت داشته باشید که در نصب ترانس الکترونیکی به لامپ ترتیب سیم ها دارای اهمیت است و باید با توجه به اعداد نوشته شده عمل نمایید.

نصب ترانس مهتابی دوقلو

نصب ترانس الکترونیکی

نصب ترانس الکترونیکی به مهتابی قدیمی

نصب ترانس مهتابی

تعویض ترانس مهتابی قدیمی با ترانس جدید الکترونیکی

مهتابی های قدیمی به دو شکل 40 وات و 20 وات هستند که با ترانس و استارت روشن می‌شوند و سیمکشی خاص خود را دارند.چنانچه قصد تعویض ترانس این مهتابی ها را داشته باشید ممکن است به دلیل قدیمی بودن ای مدل ترانس های القایی را نیابید،پس به ناچار باید از ترانس الکترونیکی استفاده کنید.برای این که بتوانید مهتابی فلورسنت قدیمی را به ترانس جدید متصل نمایید کافیست ابتدا تمامی سیمکشی های قدیمی را باز کرده و سپس مطابق روش بالا مهتابی ها را از نو به ترانس سیمکشی کنید.دقت داشته باشید که برای روشن شدن مهتابی با بالاست الکترونیکی نیازی به استارت نیست و باید استارت از مدار خارج شود.

نصب و سیمکشی مهتابی قدیمی فلورسنت

مطابق تصویر سیم فاز را به یکی از پل های ترمینال ترانس القایی متصل نمایید و پل دیگر ترمینال را به یک سر لامپ مهتابی متصل نمایید.در ادامه سیم نول را به یکی از پایه های سمت دیگر لامپ متصل نمایید.حالا از هر طرف لامپ یک پایه خالی مانده است که از دو پایه استارت دو سیم به این دو پابه لامپ متصل نمایید. برای هر تعداد لامپ که داشتید همین مراحل را باید طی کنید یعنی هر لامپ نیاز به یک ترانس و یک استارت دارد.

سیمکشی مهتابی قدیمی

از کجا بفهمیم ترانس سوخته یا لامپ یا استارت

در مرحله قبل به سراغ آموزش نصب مهتابی قدیمی رفتیم.حال باید از کجا بفهمیم که کدام بخش از مهتابی ایراد پیدا کرده است.بسیاری از افراد ترانس مهتابی خود را تعویض می‌کنند اما باز چراغ روشن نمی‌شود چرا که اصلا ایراد از ترانس نبوده است،پس قبل از تهیه ترانس ،لامپ و یا استارت ابتدا باید عیب یابی نمایید.

1)برای تشخیص خرابی استارت ابتدا مهتابی را روشن نمایید،سپس در همین حال که مهتابی روشن است استارت را از پایه استارت جدا کنید در صورتی که چراغ روشن شد ایراد از استارت است.

2)چنانچه در کناره های مهتابی سیاهی مشاهده کردید احتمالا مهتابی ایراد پیدا کرده است در غیر این صورت مهتابی های فلورسنت عموما بی دلیل نمی‌سوزند.برای خرید لامپ مهتابی می‌توانید از طریق کلیک برروی کلمه قرمز رنگ اقدام نمایید.

3)اگر دو مورد قبل را چک کردید و استارت و مهتابی سالم بودند ایراد از ترانس است.البته ترانس ها عموما خرابی را به صورت ترکیدگی،بیرون زدن سیم پیچ و یا افزایش حرارت نشان می‌دهند.

نقشه سیمکشی مهتابی ال ای دی

مهتابی ال ای دی نسل جدید مهتابی است که برای روشن شدن نیاز به هیچگونه ترانس و یا استارتی ندارد.در عین حال از لحاظ مصرف برق بسیار کم مصرف هستند و نور طبیعی تری دارند.سیمکشی و نصب مهتابی ال ای دی بسیار ساده است به طوری که فقط کافیست به یک سر مهتابی برق فاز و نول را متصل نمایید.این لامپ ها در دو مدل اف پی ال و شکل قدیمی ساخته شده اند یعنی شما می‌توانید این مهتابی ها را بدون ترانس به مهتابی های قدیمی و اف پی ال متصل نمایید.

سخن پایانی

نظرات و پیشنهادات خود را راجب این نوشته از طریق کامنت با ما در میان بگذارید.همچنین در صورت وجود هر گونه سوال و یا ابهامی می‌توانید از طریق کامنت ها و یا شماره های دزج شده با ما در ارتباط باشید.

نظرات (9)

یاسر بهرامی

بسیار مطلب خوبی بود.جهت تعویض ترانس الکترونیکی با ترانس قدیمی مفید بود.
تشکر دارم

  واحد تولید محتوا تابان لایت

  خواهش میکنم.موفق باشید

فاضل

بسیار مطالب مفید بود ، مخصوصا نحوه بستن ترانس های جدید و قدیمی .‌ ممنون

  amin ghasemzadeh

  موفق باشید

امید

انصافن به نسبت بقیه سایتهای مشابه، توضیحات ساده و مفیدتری ارائه کرذین، تشکر، زنده باشی.

  kli kli

  ازشما واظهار لطف شما متشکرم امیدوارم بتوانیم خدمات بیشتری را به مردم خودمان ارایه بدهیم .

معین الکتریک

بسیار ساده و روان و کاربردی برای عموم ، دست مریزاد

منصور تقی نسب

سلام مهتابی رو سقفی مربعی 20*20قدیمی مخوام چیپهای ال ای دی به حای لامپش بذارم ایا میشه مستقیم وصل کنم

  kli kli

  سلام
  بله